Historie těstovin je fascinující a plná legend. Jedna z nich tvrdí, že Marco Polo přivezl těstoviny do Itálie z Číny, i když existují důkazy, že těstoviny byly v Itálii známé už dávno před jeho cestami na východ.

Tradiční výroba těstovin často zahrnuje ruční hnětení těsta, dlouhé sušení na vzduchu, a použití speciálních nástrojů, jako jsou dřevěné válečky a různé formy.

Italské těstoviny

Italská kuchyně by bez těstovin neexistovala. V této zemi jsou těstoviny přímou součástí DNA jejich obyvatel a Italové nedají na své dědictví dopustit. Jen zkuste přes Italem před uvařením zlomit špagety. Bude to považovat doslova za urážku.

V Itálii mají těstoviny opravdu pestrou škálu tvarů a velikostí. Od špaget přes penne až po fettuccine, každý tvar má svou specifickou funkci a obvykle se sloučí s určitými typy omáček. Tradice výroby těstovin v Itálii sahá až do starověku, přičemž masová produkce se začala rozvíjet v 19. století v Neapoli.

Nejznámější druhy italských těstovin:

 1. Spaghetti - dlouhé a tenké, ideální pro bolognese omáčku.
 2. Fettuccine - širší než spaghetti, skvělé s krémovými omáčkami.
 3. Penne - trubkovité těstoviny s diagonálně seříznutými konci, dobře drží omáčku.
 4. Ravioli - náplní plněné těstoviny, obvykle podávané s omáčkou nebo jen s máslem a sýrem.
 5. Lasagne - široké, ploché těstoviny, používané v vrstvených zapékaných pokrmech.

Asijské nudle

Asijské nudle se liší podle země a regionu, ale společným znakem je jejich příprava z různých druhů mouky, jako je rýžová, pšeničná, nebo mouka z fazolí mungo. Japonské soba nudle jsou vyrobené z pohankové mouky, zatímco čínské ramen nudle jsou z pšeničné mouky. Asijské nudle jsou často používány ve vývarech, smažené s zeleninou a masem, nebo jako hlavní složka salátů.

Nejznámější druhy asijských nudlí:

 1. Ramen - elastické pšeničné nudle, často podávané v misce s vývarem.
 2. Soba - tenké, šedohnědé nudle z pohankové mouky, podávané horké nebo studené.
 3. Udon - tlusté, žvýkavé pšeničné nudle, obvykle v horkém vývaru.
 4. Rice noodles (rýžové nudle) - jemné nudle z rýžové mouky, populární ve vietnamské a thajské kuchyni.

Knedlíčky

Knedlíčky jsou další formou těstovin, ačkoliv se od tradičních těstovin liší svou plněnou nebo polotuhou konzistencí. V Evropě jsou populární například české knedlíky plněné ovocem nebo masem. Ve východní Asii, jako jsou knedlíčky dim sum nebo japonské gyoza, jsou často připravovány s rozmanitými náplněmi a podávány s omáčkami.

Typy knedlíčků:

 1. Knedlíky s bramborovým těstem - často plněné masem nebo ovocem.
 2. Gyoza - japonské knedlíčky plněné masem a zeleninou, podávané s omáčkou ponzu.
 3. Dim sum - malé kousky těsta plněné různými náplněmi, vařené na páře.
 4. Pirohy - východoevropské knedlíčky plněné bramborami, sýrem, masem nebo ovocem.

Showing 1 to 24 of 79 results

 • Bramborové knedlíky s jahodami

  Bramborové knedlíky s jahodami

  Jahodové knedlíky s bramborami jsou skvelým nápadem na sladkou, výživnou večeři. Podávejte je přelité smetanou nebo oslazeným jogurtem. Skvěle chutnají i v tradiční verzi máslem a strouhankou.

 • Vegetariánské lasagne

  Vegetariánské lasagne

  Připravte si naše jednoduché vegetariánské lasagne z pár ingrediencí. Náplň bude hotová bleskovou rychlostí, poté už jen vložíte do trouby a můžete si až do upečení užívat volného času. No nezní to lépe, než prostát večer u linky?

 • Jednoduché lasagne s pestem

  Jednoduché lasagne s pestem

  Lasagne, u kterých neprostojím večer? Naše jednoduché zeleninové lasagne s pestem máte do hodiny hotové. Tyto vegetariánské lasagne jsou plné špenátu a spolu se smetanovým pestem a mascarpone omáčkou tvoří tak vynikající kombinaci chutí, že si je možná oblíbíte ještě víc než klasické lasagne!

 • Zeleninové lasagne

  Zeleninové lasagne

  Lehké, ale lahodné zeleninové lasagne probudí vaše chuťové pohárky. Jedná se o odlehčenou alternativu klasických lasagní se sníženým obsahem tuku. Tyto fit lasagne tak oceníte ať už jste vegetarián či si aktuálně hlídáte příjem kalorií.

 • Jednoduché klasické lasagne

  Jednoduché klasické lasagne

  Tyto jednoduché klasické lasagne jsou nepochybně recept, který si čas od času zkrátka musíte udělat. Mleté maso, crème fraîche omáčka a čerstvá mozzarella právě vyndané z trouby provoní váš dům. I děti se rády zapojí do plnění zapékací nádoby a zkrátí vám tak čas strávený v kuchyni.

 • Kuřecí lasagne s dýní a pestem

  Kuřecí lasagne s dýní a pestem

  Kuřecí lasagne s dýní a pestem mohou znít netradičně, o to více si na nich ale pochutnáte. Toto recept se skvěle hodí jako rychlá večeře i domácí polotovar – jednoduše poskládejte vrstvy mascapone, kuřecího masa, bazalky a máslového ořechu a poté zmrazte nebo upečte.

 • masové lasagne

  Lasagne jednoduše a bez starostí

  Lasagne jednoduše a bez starostí? S tímto receptem si přípravu italské delikatesy zaručeně užijete. Připravenou směs lze zamrazit na několik měsíců a poté jen jednoduše dát péct. Žádnou neočekávanou návštěvu už nebudete muset nechat o hladu.

 • Rychlé lasagne s houbami a špenátem

  Rychlé lasagne s houbami a špenátem

  Jednoduchá vegetariánská večeře, která navíc neprovětrá peněženku. Místo žampionů můžete použít i hřibovité houby

 • Nejjednodušší lasagne

  Nejjednodušší lasagne

  Do přípravy těchto lasagní můžete snadno zapojit i děti. Potřebovat budete hotovou omáčku, mleté maso a spoustu sýra.

 • Špagety s cherry rajčátky a kapary

  Rychlé špagety s cherry rajčátky a kapary

  Jednoduchý těstovinový pokrm s nádechem koření je naprosto dokonalou a sytou bezmasou večeří. Opečená cherry rajčátka společně s kapary vytvoří lehkou omáčku, která s těstovinami výborně ladí. Špagety s cherry rajčátky a kapary vás už během jednoho sousta přensou do Středomoří.

 • Jarní špagety

  Jarní špagety

  Příprava těchto super zdravých jarních špaget plných zeleniny vám nezabere více než čtvrt hodiny. Vzpomeňte si na ně, až budete ve všední den potřebovat rychlou večeři nebo oběd do krabičky.

 • Janovské špagety

  Janovské špagety

  Tento vegetariánský těstovinový pokrm je perfektním řešením, když chcete něco rychlého a chutného – a vše je uvařeno na jedné pánvi. Janovské špagety zvládne i naprostý začátečník.

 • Rychlé špagety s rajčatovou omáčkou a artyčoky

  Rychlé špagety s rajčatovou omáčkou a artyčoky

  Pokud najdete ve spíži rajčata v konzervě, sterilované artyčoky, těstoviny a na zahrádce čerstvou petrželku, pak máte vyhráno. Už vám příliš nechybí, abyste mohli připravit tyto rychlé špagety s rajčatovou omáčkou. Ale fungovat budou i jiné těstoviny.

 • Špagety se sardinkami

  Špagety se sardinkami

  Konzervované sardinky nejsou skvělé jen v pomazánkách. Přesvědčte se sami, že v kombinaci se špagetami vytváří jednoduchou a zdravou večeři, která utiší váš hlad po celém dni v práci. Stačí vám jen pár ingrediencí ze spíže a do dvaceti minut máte hotovo.

 • Špagety se špenátem a ořechovým pestem

  Špagety se špenátem a ořechovým pestem

  Zdravá pochoutka k obědu i k večeři, která je za půl hodiny hotová. To jsou celozrnné špagety se špenátem a ořechovým pestem. Tato variace pesta z vlašských ořechů je zcela vegetariánská a hlavně výjimečně chutná.

 • Špagety s rajčatovou omáčkou a mořskými plody

  Špagety s rajčatovou omáčkou a mořskými plody

  Chilli, semínka fenyklu a uzená paprika dodávají pikantní chuť bohaté rajčatové omáčce. Špagety s rajčatovou omáčkou a mořskými plody zvládnete připravit během několika minut a než se nadějete, zůstanou po nich jen prázdné talíře.

 • Špagety s omáčkou z čerstvých rajčat

  Špagety s omáčkou z čerstvých rajčat

  Pochutnejte si na jednoduchých špagetách s omáčkou z čerstvých rajčat, jejichž aroma ještě více vynikne díky rozdrcení v hmoždíři společně s ostatními surovinami. O dotek lahodné krémové chuti se postará mozzarella nebo burrata.

 • Penne s rajčatovou omáčkou a špenátem

  Penne s rajčatovou omáčkou a špenátem

  O tom, že v jednoduchosti je krása, se přesvědčíte při přípravě těchto penne s rajčatovou omáčkou a špenátem. Nepotřebujete žádné speciální suroviny a do půl hodiny můžete hotové jídlo servírovat. Pro veganskou variantu použijte vhodnou alternativu parmazánu.

 • Penne s pestem z pečených paprik

  Penne s pestem z pečených paprik

  Už se vám přejedlo klasické bazalkové pesto? Pak musíte vyzkoušet tuhle delikátní variaci z hladkolisté petrželky a pečených paprik ze sklenice, díky kterým budete mít pesto vmžiku hotové. Pak už stačí jen smíchat s těstovinami a oběd nebo večeři máte za čtvrt hodiny na stole.

 • Penne s chorizem a brokolicí

  Penne s chorizem a brokolicí

  Důmyslné spojení italských těstovin, pikantní španělské klobásky chorizo a omáčky ze smetanového sýra bude báječnou večeří pro všední dny, kterou máte na stole do půl hodiny.

reklama
reklama
reklama
reklama