Brambory

Brambory jsou skvělé a možnosti, jak je pčipravit, jsou téměř nekonečné. Ať už milujete bramboráky, bramborový salát, lahodnou bramborovou kaši, nebo brambory pečené, zapékané nebo plněné různými náplněmi, máme pro vás řešení.

Brambory jsou univerzální surovinou v mnoha kuchyních. Patří do čeledi lilkovitých a mají různé tvary, velikosti a barvy. Varný typ A je vhodný do salátů nebo pro vaření ve slupce, B je nejvíce univerzální typ a C jsou brambory moučné a měkké, ideální na bramborovou kaši nebo placky.

Původ brambor:


Brambory (Solanum tuberosum) mají původ v Jižní Americe, pravděpodobně v oblasti dnešního Peru a Bolívie. Byly pěstovány původními kmeny jihoamerických indiánů po tisíce let před příchodem Evropanů. Do Evropy se dostali v 16. století, kde je ze začátku považovali za okrasné rostliny, až později se z botanických zahrad rozšířili jako potravina. A mnohdy sehrály klíčovou roli v obdobích hladomorů. Příkladem je Irsko v 19. století, kde napadení brambor chorobou vedlo k hladu a následné emigraci.

Brambory v kuchyni:  • Brambory jsou dnes nezbytnou součástí mnoha kuchyní po celém světě. Jsou používány na vaření, smažení, pečení, vaření na páře a grilování.

  • Jsou klíčovou surovinou pro pokrmy, jako jsou hranolky, pyré, knedlíky, placky, nákupy, bramborový salát a další.

  • V české kuchyni jsou brambory součástí tradičních jídel, jako jsou bramboračka, bramborový guláš, bramborový nákyp, francouzské brambory, lokše, brambory na loupačku, bramboráky.

  • Brambory se ve světě používají také v netradičních receptech, jako jsou bramborové lívance s jablky, bramborový chléb, bramborový dort a dokonce i bramborové těstoviny.

  • Bramborový škrob se také používá jako pojivo v některých polévkách a omáčkách pro zahuštění.


Kromě své všestrannosti jsou brambory také vynikajícím zdrojem živin, včetně draslíku, vitamínu C a vlákniny. Obsahují také mnoho složitých sacharidů.
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index