Kde se vzali palačinky?

Palačinky mají dlouhou historii, sahající až do starověkých civilizací, kde se podobné placky připravovaly z různých druhů mouky. V Evropě se palačinky rozšířily zejména během středověku a postupně se staly populárními v mnoha zemích. Každá kultura si vytvořila vlastní variantu, například francouzské crepes, ruské bliny nebo americké pancakes.

Základní suroviny a příprava

Základní těsto na palačinky je směs mouky, mléka, vajec a špetky soli. Tyto suroviny se smíchají do hladkého těsta, které se následně lije na rozpálenou pánev a smaží do zlatova. Klíčem k dokonalým palačinkám je správná konzistence těsta a rovnoměrné rozlití po pánvi. Tenčí palačinky, jako jsou francouzské crepes, vyžadují řidší těsto, zatímco pro silnější americké pancakes je potřeba hustější konzistence.

Sladké palačinky

Sladké palačinky jsou pravděpodobně nejznámější variantou. Mohou být podávány s různými náplněmi a posypy, jako je cukr, marmeláda, čokoládová pomazánka, ovoce, šlehačka nebo javorový sirup. Francouzské crepes Suzette jsou klasickým příkladem, kde jsou palačinky flambovány v pomerančovém likéru a másle. V české kuchyni jsou také oblíbené palačinky s tvarohem, jahodami a šlehačkou.

Slané palačinky

Slané palačinky nabízejí stejně široké možnosti jako jejich sladké protějšky. Mohou být plněny sýrem, šunkou, špenátem, houbami nebo dalšími ingrediencemi. Bretaňské galettes, připravované z pohankové mouky, jsou skvělým příkladem slaných palačinek, které jsou často plněny vejci, sýrem a šunkou. V mexické kuchyni se setkáme s quesadillas, které jsou blízkými příbuznými palačinek a plněné sýrem a dalšími ingrediencemi.

reklama
reklama
reklama
reklama