Vegetariánské lasagne jsou tvořeny vrstvami těstovin, zeleniny a sýra. Milovníci ultra lehké kuchyně a nízkosacharidových receptů mohou zeleninu použít i místo samotných těstovin. Vhodné jsou plátky cukety, dýně nebo lilku.

Pokud vám těstoviny ve stravě nepřekáží, máte stovky možností, jak si poskládat svou vege pochoutku. Základem jsou samozřejmě těstoviny na lasagne, které mohou být buď klasické pšeničné, nebo v bezlepkové variantě.

Zeleninové vrstvy

Zelenina ve vegetariánských lasagní a poskytuje nejen chuť, ale i potřebné živiny. Mezi oblíbené druhy zeleniny pro vegetariánské lasagne patří špenát, rajčata cukety, lilky, brokolice, nebo třeba i houby. Zelenina může být předem lehce osmažená nebo pečená, což zvýrazní její chuť. Kombinace různých druhů zeleniny zase vytvoří pestrou a výživnou směs a také nekonečné variace. Pro extra bílkoviny lze do zeleninové směsi přidat tofu, tempeh nebo luštěniny, jako jsou čočka nebo fazole.

Rajčatová omáčka

Rajčatovou omáčku můžete použít kupovanou nebo si ji připravit doma z rajčat, cibule, česneku, bylinek a koření. Přidejte bazalku, oregano a tymián pro autentickou italskou chuť. Omáčka by měla být dostatečně hustá, aby lasagne dobře držely pohromadě a nebyly příliš vodnaté.

Bešamelová omáčka

Bešamelová omáčka dodá krémovost a bohatou chuť. V vegetariánských lasagních lze bešamel připravit klasickým způsobem z másla, mouky a mléka, nebo lze použít rostlinné alternativy pro veganskou verzi. Bešamelová omáčka se vrství mezi těstoviny a zeleninovou směs.

špenátové lasagne
Unsplash.com

Sýrová vrstva

Sýr je nepostradatelnou součástí lasagní. Hodí se ricotta, mozzarella a parmazán. Tyto sýry vytvářejí bohatou a krémovou vrstvu, která se krásně rozpéká a zlatavě zabarvuje na povrchu lasagní. Veganskou variantu lze připravit s použitím rostlinných sýrových alternativ.

Servírování a přílohy

Vegetariánské lasagne se podávají horké, ideálně s čerstvým zeleninovým salátem s lehkou citronovou zálivkou, který skvěle doplní bohatou chuť lasagní. Lasagne jsou výborné i druhý den, kdy se chutě ještě více propojí.

Vegetariánské lasagne jsou skvělou volbou pro rodinné večeře, oslavy nebo prostě jako zdravý a chutný oběd. Jsou důkazem toho, že i bez masa lze připravit syté, výživné a velmi chutné jídlo, které potěší nejen vegetariány.

Showing 1 to 8 of 8 results

Zobrazit více receptů na lasagne
reklama
reklama
reklama
reklama